HISTORIE KNIHOVNY
Provoz knihovny jsme obnovili v roce 100. výročí jejího založení. Ano, veřejná knihovna ve Zbýšově byla založena v roce 1920. Já se zaměřím a připomenu zákony, které knihovnictví upravují. Omlouvám tímto svoji profesionální deformaci :-).
Po ustavení Československa v říjnu 1918 bylo úkolem nové vlády a parlamentu stabilizovat hospodářské a sociální poměry. Přesto přijalo Národní shromáždění již v roce 1919 zákon o zřízení obecních knihoven. Stalo se tak 22. července 1919. Nový knihovnický zákon byl vůbec jedním z prvních zákonů, které nová vláda vydala. Zákon č. 430/1919 Sb., o veřejných knihovnách obecních, byl inspirován nejmodernější knihovnickou legislativou, především americkou a severoevropskou. Podle prvního knihovnického zákona bylo povinností každé obce zřídit a udržovat veřejnou knihovnu, která bude přístupná všem obyvatelům. První knihovnický zákon byl poměrně stručný, obsahoval pouze 12 paragrafů. Bylo však přijato Nařízení vlády republiky československé ze dne 5. listopadu 1919, č. 607 Sb., jímž se provádí zákon o veřejných knihovnách obecních, tedy v dnešní terminologii "prováděcí vyhláška". Nařízení obsahovalo 61 článků a blíže vymezovalo ustanovení jednotlivých paragrafů zákona.
V roce 1959 byl přijat zákon č. 53/1959 Sb., o jednotné soustavě knihoven (knihovnický zákon), a nahradil zákon z roku 1919. Zákon vychází z principu centrálního řízení všech společenských oblastí státu, základní funkcí knihoven podle této úpravy je jejich ideologické působení. Knihovny jsou chápány jako důležitý a masový činitel socialistické výchovy. Základem jednotné soustavy knihoven jsou knihovny lidové (místní, okresní a krajské). Ústřední knihovnou je pak Státní knihovna Československé republiky.
V roce 2001 byl schválen zákon č. 257/2001 Sb., o knihovnách a podmínkách provozování veřejných knihovnických a informačních služeb (knihovní zákon), který nahradil zákon z roku 1959. Knihovní zákon byl několikrát upravován. Poslední novela je z roku 2012. Zákon upravuje systém knihoven poskytujících veřejné knihovnické a informační služby a podmínky jejich poskytování. Klíčovým pojmem, který kromě jiných zákon vymezuje, je pojem knihovna, kterou rozumí zařízení, v němž jsou způsobem zaručujícím rovný přístup všem bez rozdílu poskytovány veřejné knihovnické a informační služby a které je zapsáno v evidenci knihoven. Veřejné knihovnické a informační služby spočívají zejména ve zpřístupňování knihovních dokumentů z knihovního fondu knihovny nebo prostřednictvím meziknihovních služeb z knihovního fondu jiné knihovny, v poskytování ústních informací, nebo v umožnění přístupu k informacím na internetu, ke kterým má knihovna bezplatný přístup. Zákon také ukládá, jak evidovat knihovní fond a provádět jeho revizi.
Platný knihovní zákon nás přenesl až do současnosti. Tak naši nově otevřenou knihovnu přijďte brzy navštívit, těším se na Vás.